1393-07-27 16:15

بیماران مبتلا به ام اس در برخی موارد از ضعیف شدن حافظه رنج می برند و هیچ درمان قطعی و دارویی نیز برای رفع آن وجود ندارد.

تحقیقات دکتر Zamboni نشان می دهد که انسداد برخی از رگ های مغز که آهن اضافی را حذف می کنند، باعث تشدید علایم این بیماری می شود.

با یک جراحی ساده و بازکردن رگ های خونی علایم ام اس به طور کلی از بین می رود.

در 73 درصد از بیمارانی که انسداد رگ های خونی مغزشان برطرف شده است، پس از گذشت دو سال از عمل جراحی، هیچ گونه علایمی دیده نشده است.

انباشتگی آهن در رگ های خونی پا، حرکت بیمار را مختل می کند و توجه به این نکته باعث شده است که پزشک ایتالیایی احتمال دهد که انباشتگی آهن در رگ های مغز نیز عوارض جدی به دنبال دارد.

بازشدن رگ های خونی با استفاده از یک بالون کوچک یا کاتتر انجام می شود و هیچ عارضه ای برای بیمار دربرندارد.

درحال حاضر حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر دنیا به این بیماری التهابی مبتلا هستند. بیماری ام اس در زنان شایع تر است.

هیچ یک از روش های درمانی قادر به درمان کامل این بیماری نیستند؛ بلکه عوارض آن را کاهش می دهند.

چندی پیش محققان دانشگاه استنفورد با استفاده از سلول های پوست، موفق به توسعه یک روش جدید برای درمان بیماری ام اس شدند. با استفاده از این روش جدید سلول های پوست مستقیماً به سلول هایی تبدیل می شوند که قادر به ایزوله کردن نورون ها هستند.

با استفاد از این روش، نورون ها در یک غلاف ˈمیلینˈ قرار می گیرند. این فرآیند باعث می شود که سیگنال های سلول های عصبی به راحتی منتشر شوند.

درصورت عدم وجود میلین، سیگنال های عصبی منتشر نمی شوند. اولین قدم بیماری ام اس حمله به میلین و اختلال در انتشار سیگنال های عصبی است.

در این بیماری سیگنال ها توانایی سفر به اندام مورد نظر را ندارند و در بین راه نابود می شوند؛ به همین دلیل است که در صورت بروز ام اس ، اندام حرکتی وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند.

چندی قبل محققان با استفاده از سلول های بنیادی جنینی، موفق به تولید میلین شدند ولی این اولین بار است که این فرآیند با استفاده از سلول های پوست خود شخص به طور مستقیم انجام می شود.

ضعف سیستم ایمنی بدن و کمبود ویتامین D مهمترین دلایل بروز بیماری ام اس هستند.

نظرات

داود حاجی بابایی :
1393-08-18 13:55
سلام،آیا درکشورخودمان هم این عمل رواج دارد؟کجا؟
admin :
1393-08-19 11:02
داود حاجی بابایی
سلام دوست عزیز، این درمان در مرحله تحقیقاتی است و هنوز به مرحله اجرا نرسیده.
خانم.م.ش :
1393-08-28 11:40
در مورد داروی تاری صبری یک جراح با من صحبت کرده که موثره ازخارج کشور چطور میشه تهیه کرد
admin :
1393-09-01 09:43
خانم .م.ش
سلام دوست عزیز، شما این دارو را میتوانید مانند داروهای دیگر از داخل کشور تهیه کنید
عليرضا رها :
1393-09-25 00:01
با سلام.
ميخواستم بدونم راهى هست در خارج كشور كه مريض كاملا بهبود پيدا كنه و به زندگيه عادى برگرده؟
مریم کاشفی :
1393-09-25 09:46
سلام
میدانم چند سالی است که درایران تحقیقات دراین زمینه انجام می ÷ذیرد اما سوال بنده اینست که آیا زمان دقیقی برای عملیاتی شدن این تحقیقات مشخص شده است وهمچنین آیا می توان از÷س هزینه هایش برآمد؟
admin :
1393-09-26 09:00
عليرضا رها
سلام دوست عزیز،فعلا درمان قطعی برای بیماری ام اس در هیچ جای دنیا وجود ندارد
احمد آ :
1393-11-21 02:04
سلام
این بیماری مخصوصاً اگر هنوز پیشرفته نشده باشه، تا درصد بسیار بالایی توسط خام گیاهخواری تحت نظر مشاور مجرب گیاهخواری، قابل درمان است. اما متاسفانه در کشور ما چندان به آن بهایی داده نمی شود و بسیاری از پزشکان داخلی حتی شاید به گوششون نخورده باشد و در مقابلش موضع گیری کنند. اما در کشورهای پیشرفته خیلی روش کار کرده اند و نتیجه گرفته اند...
الهام ش :
1394-04-01 15:18
باسلام و تشکر از شما.. حدود ده سالی هست با دو حمله ای که مجبور به بستری شدم با این بیماری درگیرم. جالبه بدونید هنوز داروی مخصوص استفاده نکردم. بجز آمانتادین و مودافینیل. این دو سال اخیر و خصوصا فصل گرما ‍بای چبم را کمی رو زمین میکشم. بنظر شما بیماریم بیشرفت کرده؟؟

نظر شما