1396-10-25 10:56

 

آیا درمان هر چه سریعتر بیماری ام اس نوع حمله ای ( RRMS ) بر آینده مبتلایان تأثیری دارد؟

 

یکی از موضوعاتی که در دنیای ام اس ، ذهن محققین ، صاحب نظران و متخصصین مغز و اعصاب را به خود مشغول کرده این است که آیا زمان شروع داروهای ام اس می تواند بر سیر بیماری و آینده مبتلایان تأثیر گذار باشد ؟ به عبارت دیگر فردی که پس از تشخیص بیماری ام اس ، داروی تعدیل کننده سیستم ایمنی را با توصیه پزشک معالجش شروع می کند با فردی که در مقابل شروع دارو مقاومت می کند و به جای آن دست به دامان روش های نامطمئن ، تأئید نشده و بی فایده می شوند ، آینده مشابهی خواهند داشت ؟

به عنوان متخصص مغز و اعصاب این جمله را بارها شنیده ایم که " دارویم را قطع کردم و الان ده سال است که زنبور درمانی میکنم " یا " دارویم را شروع نکردم و از طب سنتی استفاده کردم. بیائید کمی این مسئله را تجزیه تحلیل کنیم .

در یک سوی این ماجرا ، گروهی از متخصصین ، صاحب نظران و محققین در زمینه ام اس قرار دارند که بر اساس تحقیقات انجام شده که کاملاً علمی هم هستند ، معتقدند ، آنها که پس از تشخیص قطعی بیماری ام اس ، از داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی استفاده کرده اند ، سیر بیماری بهتری داشته اند و پس از گذشت سالها هم از شرائط سلامت بهتری برخوردار بودند .

جدیدترین مطالعه ای هم که در این مورد انجام گرفته و نتایج مشابهی داشته مطالعه ای است که در کشور ایتالیا ، دانشگاه Bari Aldo Moro انجام شده و در آن بیش از دوازده هزار فرد مبتلا به ام اس حمله ای ( RRMS ) برای مدت 13 سال تحت نظر بودند .

در سوی دیگر ، مجموعه ای از روش هائی قرار دارند که اغلب هیچ شواهد علمی برای تأثیر آنها وجود ندارد یا اگر مطالعاتی انجام شده مطالعات کوچک و یا از نظر علمی در سطح پائینی بوده اند که قطعاً نمیتوانند منشأ تصمیم گیری قرار گیرند . این مجموعه شامل درمان با داروهای گیاهی ، زنبور درمانی ، انرژی درمانی و ... میشود که مشخص نیست انجام دهندگان اینگونه روش های " پا در هوا " بر چه اساسی ادعا می کنند ام اس را درمان می کنند و چه دلائل علمی برای اثبات ادعای خود دارند . بماند که برخی از این افراد بدون اینکه نگران سلامتی مبتلایان باشند فقط برای رسیدن به منافع مالی خود دست به اینگونه درمان های دروغین می زنند .

در یک کلام به شما مبتلایان عزیز ام اس توصیه می کنیم که وقت خود را با درمانهای نامعلوم و دروغین تلف نکنید و پس از آنکه بیماری ام اس شما قطعی شد و با مشورت های به جا و کافی از ابتلاء خود اطمینان حاصل کردید ، داروئی که پزشکتان پیشنهاد می کند شروع کنید چراکه بر اساس اطلاعات فعلی شروع به موقع دارو ، اینده بهتری را برای شما مهیا می کند .

 

  دکتر شکوفه علائی

  متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما