1396-09-13 09:36
آیا میتوان با آزمایش خون ام اس را تشخیص داد ؟
تشخیص بیماری ام اس پیچیدگی های زیادی دارد. بخشی از این پیچیدگی مربوط میشود به ماهیت بیماری و بخشی دیگر به گوناگونی بدن افراد . اما شاید مهمتر از همه اینها ، نبودن آزمایش خاصی برای تشخیص قطعی این بیماری باشد...

 

آیا میتوان با آزمایش خون ام اس را تشخیص داد ؟

 

تشخیص بیماری ام اس پیچیدگی های زیادی دارد. بخشی از این پیچیدگی مربوط میشود به ماهیت بیماری و بخشی دیگر به گوناگونی بدن افراد . اما شاید مهمتر از همه اینها ، نبودن آزمایش خاصی برای تشخیص قطعی این بیماری باشد . در حال حاضر هیچ آزمایش خونی برای تشخیص بیماری ام اس وجود ندارد و ما با آزمایش خون فقط قادریم سایر بیماریهائی که ممکن است علائمی مشابه ام اس ایجاد کنند ، بررسی کنیم . اگرچه بررسی مایع مغزی – نخاعی در برخی موارد ضروری و کمک کننده است اما یقیناً با توجه به مسائلی که ممکن است در پی داشته باشد ، انجام آن باید حساب شده باشد .

از آنجا که هیچ موضوعی و مشکلی از چشم تیزبین محقیقن دور نمی ماند ، این مسئله هم مورد توجه آنها قرار داشته و هست که آیا میتوان رد پای ام اس را در خون افراد جستجو کرد و یا حتی یک قدم جلوتر آیا میتوان با آزمایش خون فرد مبتلا ، نوع ام اس اورا مشخص کرد ؟ در این رابطه مطالعه جدیدی در دانشگاه سیدنی – استرالیا – انجام گرفته و نتایج آن به این شرح اعلام شده است محقیقن این دانشگاه اعلام کرده اند که مولکولهائی را در خون مبتلایان به ام اس پیدا کرده اند که می توانند اساس تست تشخیصی برای بیماری شوند . این مولکول ها ، از دسته میکرو RNA ها هستند که دانشمندان مذکور معتقدند پیدا کردن آنها در خون یک فرد می تواند نشانه بیماری  ام اس باشد و علاوه بر این 9 مولکول خاص از این نوع میکرو RNA ها را مشخص کرده اند که  می توانند ام اس نوع حمله ای (RRMS ) را از نوع پیشرونده افتراق دهند .

اگرچه تا قطعی شدن نتایج این تحقیق راه درازی باقی است ولی با ایمان به توانائی دانش و دانشمندان ، باید مطمئن باشیم که روزی ، تشخیص بیماری ام اس بسیار راحت تر و سریعتر از امروز خواهد شد .

 

       دکتر شکوفه علائی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما