1396-09-04 09:09

 

دوکلمه حرف حساب

 

چرا وقتی به کسی می گوئیم ًشما مبتلا به بیماری ام اس هستیدً اشک از چشمانش سرازیر میشود؟ مطمئناً یک دلیل این است که ام اس بیماری مزمنی است و آنها که اطلاعاتی در مورد آن دارند می دانند که این بیماری، با خوردن یک قرص یا تزریق آمپول برای مدتی محدود، ریشه کن نمیشود و حداقل در حال حاضر لازم است که مبتلایان همواره دارو مصرف کنند تا بیماری تحت کنترول باشد. اما شاید دلیل دیگر ناراحتی افراد مبتلا وقتی خبر ابتلاءشان به ام اس را می شنوند، این است که شرائط بد یکی از اطرافیانشان را که مبتلا به ام اس است، در آینده خود می بینند و فکر می کنند حتماً در آینده خودشان هم همان وضعیت را پیدا خواهند کرد. ما همواره گفته ایم و می گوئیم که ام اس بیماری ًهزار چهره ً است و در هر فرد خصوصیات خاص خودش را داراست. معنی این جمله این است که اصلاً نمیتوان افراد مبتلا به ام اس را با هم مقایسه کرد یا از وضعیت یکی، آینده دیگری را حدس زد.حال بیائید با هم نتایج یک مطالعه جدید را مرور کنیم تا بصورت علمی به شما ثابت کنیم ام اس آن غول وحشتناکی که در تصور شماست نیست.

در مطالعه مورد نظر ما که در لندن انجام گرفته، 91 فرد مبتلا به سندروم ایزوله بالینی-CIS (یعنی فردی که فقط یک حمله مشابه حملات ام اس داشته و احتمال اینکه در آینده تبدیل به ام اس قطعی شود وجود دارد) برای مدت 30سال پیگیری و بررسی شدند. از بین افراد مذکور پس از سی سال، 30 نفر همچنان در مرحله CIS باقی ماندند و تبدیل به ام اس قطعی نشدند. 35نفر از این افراد تبدیل به ام اس قطعی (RRMS) و 26 نفر تبدیل به ام اس پیشرونده ثانویه شدند. افرادی که تبدیل به ام اس قطعی شدند (یعنی 35 نفر از مجموع 91نفر) پس از سی سال، در شرائط بسیار خوب جسمی و ذهنی بودند همگی کار میکردند و یا در زمان معمول بازنشسته شده بودند. لازم به ذکر است که از بین افراد فوق، فقط 11نفر، از داروهای تعدیل کننده ایمنی (DMT) استفاده کرده بودند.

بر اساس مطالعه فوق، می توان نتیجه گرفت که بسیاری از افرادی که برای اولین بار دچار حمله ای مشابه حملات ام اس می شوند حتی پس از سی سال، در شرائط کاملاً خوب جسمی و ذهنی خواهند بود.

همین جا متذکر میشوم که بر اساس شواهد فعلی، مصرف داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی می تواند از تبدیل CIS به ام اس قطعی (RRMS) پیشگیری نماید. لذا خواندن این مطلب نباید این اشتباه را در ذهن عزیزان ایجاد کند که لازم نیست پس از اولین حمله، دارو مصرف شود. برعکس لازم است عزیزان زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب داروی مناسب را مصرف کنند تا بیماریشان در همان مراحل اولیه کنترول شود.

حال اشکهایتان را پاک کنید و طور دیگری به بیماریتان نگاه کنید.

 

نظر شما