1396-06-20 12:24

 

 

 

شما دوست عزیز مبتلا به ام اس ، آیا از عوارض داروی دی متیل فومارات رنج می برید؟

 

اگر شما خواننده عزیز این مطلب، بدلیل بیماری ام اس، داروی دی متیل فومارات (در ایران با نام دیفوزل و Cinnotec موجود است)  مصرف می کنید، می دانید که عوارض گوارشی این دارو شامل (اسهال- درد شکمی و درد معده) می تواند بسیار آزار دهند باشد بطوریکه ما متخصصین مغز و اعصاب زمانی که برای اولین بار این دارو را تجویز می کنیم، تمام این عوارض را توضیح می دهیم و حتی داروی درمان کننده این عوارض را هم نسخه می کنیم تا در صورت بروز علائم، فرد استفاده کند. گاهاً هم این عوارض آنقدر آزار دهنده می شوند که قادر به ادامه دارو نیستیم.

حال می خواهیم این خبر را بدهیم که داروئی به نام ALKS 8700 با مولکولی مشابه داروی دی متیل فومارات، در دست تحقیق است. این دارو ضمن داشتن اثرات مشابه دی متیل فومارات به نظر می رسد عوارض گوارشی کمتری داشته باشد. برای یافتن پاسخ درست، محققین در حال انجام تحقیق بر روی 420 فرد مبتلا به ام اس نوع حمله ای هستند که در آن عوارض گوارشی دو داروی فوق مقایسه می شوند. مطالعه دیگری نیز به منظور بررسی عوارض داروی ALKS 8700 ، بر روی 935 فرد مبتلا، فعلاً در حال انجام است.

در صورتیکه این مطالعه یازده هفته ای نشان دهد که عوارض داروی جدید کمتر از نوع مشابه قدیمی است، این نتیجه باید در مطالعه بزرگتری به مدت 2 سال تست شود تا بتوان داروی مذکور را  به عنوان داروی کم عارضه تر پذیرفت.

با پیشرفت هائی که در زمینه بالا بردن قدرت داروها، کم کردن عوارض و راحت تر کردن مصرف آنها بدست آمده و خواهد آمد می توان با اطمینان گفت که آینده روشن است.

نظر شما