1396-06-12 10:23

آیا مصرف آهن رابطه ای با ام اس کودکان و نوجوانان دارد؟

 

خلاصه

 

محققین در شبکه ام اس کودکان در ایالات متحده امریکا، رفتارهای غذائی 312 کودک و نوجوان مبتلا به ام اس را با 456 فرد غیرمبتلا و در همان گروه سنی بررسی کردند. این مطالعه بین مصرف کم آهن و ام اس کودکی رابطه معنا داری پیدا کرد ولی چنین   رابطه ای با سایر مواد غذائی موردبررسی یعنی مقدار فیبر، چربی، پروتئین، کربوهیدرات، میوه، سبزیجات و لبنیات یافت نشد.

 

درباره مطالعه

 

در این تحقیق 312 کودک و نوجوان در گروه سنی 18 یا کمتر از آن از 16 بیمارستان اطفال در ایالت متحده با 456 فرد غیر مبتلا در همین گروه سنی مقایسه شدند. برنامه غذائی این افراد از طریق پرسش نامه هائی، جمع آوری شد. بررسی نتایج نشان داد که کودکان مبتلا به ام اس کمتر از گروه دیگر، آهن مصرف می کردند اما این تفاوت برای سایر مواد غذائی یافت نشد . در مورد اینکه آیا کمبود آهن می تواند علت بیماری ام اس باشد، در این مطالعه چنین رابطه ای یافت نشد

اگرچه نتیجه این مطالعه در حال حاضر قطعیتی ندارد اما از آنجا که اصولاً کمبود آهن، در هر شخص و هر شرائطی مشکل آفرین است لذا لازم است همه ما با مشورت کارشناسان تغذیه، از مواد حاوی آهن به قدر کافی در رژیم غذائی روزانه مان استفاده کنیم.

نظر شما