1396-03-29 10:46

اثر داروی مینوسیکلین بر بیماری ام اس

 

اخیراً محققین کانادائی نتایج مطالعه بالینی فاز IIIخود را (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل مختلف تحقیق صفحات قبلی سایت ما را ورق بزنید) در رابطه با اثر داروی آنتی بیوتیک مینوسیکلین بر بیماری ام اس اعلام کرده اند. بر اساس این نتایج به نظر می رسد این دارو احتمال تبدیل شدن فرم ً سندروم ایزوله بالینی یا CIS را به فرم ام اس قطعی، کاهش می دهد. منظور از سندروم ایزوله بالینی زمانی است که برای اولین بار فرد دچار علائمی میشود که یادآور بیماری ام اس است ولی هنوز بر اساس معیارهای تسخیصی نمیتوان تشخیص بیماری ام اس را به طور قطع مطرح کرد.

در مطالعه مورد نظر ما، محققین ، 142 فرد مبتلا به CIS را به دو گروه تقسیم کردند. به یک گروه داروی مینوسیکلین و به  گروهی دیگر دارونما تجویز کردند و مشاهده کردند که پس از 6ماه احتمال تبدیل شدن CIS به ام اس قطعی، به میزان 28% کاهش داشت. علاوه بر این فعالیت بیماری در MRIهم کاهش داشت اما متاسفانه این نتایج مثبت در مدت طولانی تر یعنی 24ماه دیده نشد.

 

درباره داروی مینوسیکلین

 

داروی مینوسیکلین نوعی آنتی بیوتیک است که در درمان آکنه (جوش های معروف به جوش غرور جوانی) به کار میرود و به نظر می رسد علاوه براثر ضد میکروبی خود، اثر ضدالتهابی و محافظت کننده سلول های عصبی را هم داراست (Neuro protective)

از آنجاکه مینوسیکلین داروئی در دسترس و نسبتاً ارزان است ، در صورت اثبات این نتایج درآینده  می توان به آن امید بست.

شایعترین عوارض ناشی از این دارو شامل ً احساس گیجی، بثورات پوستی و تغییر رنگ دندان بوده است.)

در حال حاضر برای اثبات اثر مثبت آنتی بیوتیک مینوسیکلین در بیماری ام اس باید منتظر بمانیم.

نظر شما