1396-03-29 10:28

 

مصرف آنتی بیوتیک ها در دوره کودکی ممکن است با بیماریهای التهابی در سالهای بعد مرتبط باشد.

 

محققینی که به دنبال یافتن علت بیماری ام اس هستند پیش از این مطرح کرده بودند که ممکن است باکتری هائی که در روده انسان زندگی می کنند نقشی در ابتلاء به بیماری ام اس داشته باشند. در این رابطه می خواهیم به تحقیقی اشاره کنیم که اخیراً برروی موش انجام و نتیجه آن اعلام شده است. این تحقیق که در ژورنال Leukocyte biology چاپ شده است و توسط محققین استرالیائی انجام گرفته، نشان داده است که آنتی بیوتیک هائی که در ابتدای زندگی مصرف می شوند سبب میگردند که باکتری هائی که در روده رشد می کنند، تغییر یابند و این مسئله ممکن است فرد را مستعد برخی بیماریهای التهابی کند از جمله ام اس، آسم، و بیماریهای التهابی روده (IBD).

از قبل می دانستیم که میکروب های موجود در روده انسان نقش مهمی در سلامت سیستم ایمنی دارند ولی جزئیات این مسئله فعلاً نامعلوم است

اگرچه مطالعه فوق در موش انجام شده  و تا قطعی شدن نتایج آن در انسان راه درازی باقی است اما تا آن زمان صلاح است خانواده ها از مصرف بی رویه و بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک ها در کودکان خود جداً پرهیز کنند و همکاران پزشک ما هم در تجویز این داروها به کودکان دقت و تامل کافی مبذول دارند.

نظر شما