برگزاری نشست خبری به مناسبت روزجهانی ام اس در تاریخ ۱۸ خرداد۹۸

برگزاری نشست خبری به مناسبت روزجهانی ام اس در تاریخ ۱۸ خرداد۹۸

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۳ کد : ۴۴۴ اخبار تصویری اخبار انجمن
تعداد بازدید:۵۹۵
برگزاری نشست خبری به مناسبت روزجهانی ام اس در تاریخ ۱۸ خرداد۹۸

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، دکتر جمشید کرمانچی در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت روز جهانی ام اس گفت: وزارت بهداشت با تشکیل کمیته‌های علمی و تخصصی، ارتقای کیفیت درمان بیماران ام. اس در سراسر کشور را فعال کرده است.
وی افزود: راهنمای درمان برای این بیماران و همچنین رصد دارو‌های تجویز شده به منظور استفاده از بهترین دارو‌ها و جدیدترین آن‌ها برای این بیماران ازجمله وظایف این کمیته هاست که تاکنون راهنمای درمان این بیماران نیز با تلاش استادان عضو انجام داده اند.
کرمانچی گفت::گسترش خدمات در سراسر کشور با همکاری ۶۴ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در سراسر کشور از دیگر برنامه‌های وزارت بهداشت برای افزایش دسترسی به خدمات درمان برای بیماران ام. اس است.
وی اضافه کرد: حفاظت مالی از بیماران و تلاش به منظور پوشش خدمات مورد نیاز غیربیمه‌ای به این بیماران از جمله برنامه‌های وزارت بهداشت در ارائه خدمت به این بیماران است.

نگهداری از ۳۰۰ بیمار ام اس در مراکز شبانه روزی بهزیستی
مدیرکل توانمند سازی معلولین سازمان بهزیستی کشور از نگهداری ۳۰۰ بیمار «ام. اس» در مراکز شبانه روزی این سازمان خبر داد.
دکتر افروز صفاری فرد در نشست خبری روز جهانی ام اس گفت: بیماران ام اس پس از تعیین میزان افت توانایی در کمیسیون تخصصی سازمان بهزیستی کشور از خدمات این سازمان بهره مند می‌شوند.
وی افزود: استفاده از خدمات توانبخشی سرپایی در مراکز روزانه همچنین پوشش هزینه‌های توانبخشی در کنار فیزیوتراپی از جمله خدماتی است که سازمان بهزیستی به این بیماران ارائه می‌کند.
مدیر کل توانمند سازی معلولین سازمان بهزیستی کشور گفت: دریافت کمک هزینه زندگی و همچنین حق پرستاری برای آن دسته از بیماران ام اس که دچار ضایعه نخاعی شده اند از دیگر خدمات این سازمان به این بیماران است.
صفاری فرد افزود: مراقبت در منزل و ارائه خدمات توانبخشی در منزل نیز از جمله خدماتی است که سازمان بهزیستی برای بیماران ام. اس که توانایی رفت و آمد نداشته باشند، ارائه می‌کند.

شیوع بیماری «ام.اس» در اروپا بیشتر از ایران است

نایب رئیس انجمن «ام.اس» ایران گفت: برخلاف برخی شایعات نادرست شیوع این بیماری در اروپا و آمریکای شمالی بیشتر از ایران است.
دکتر محمد علی صحراییان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود : شیوع این بیماری در شهرهای بزرگ ایران 120 بیمار به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است و در شهرهای کوچک کشور این رقم تا 60 بیمار کاهش می یابد.
وی افزود: آمار بیماران ام اس در کشورهای همچون اسکاتلند و سوییس 200 تا 250 بیمار به ازاری هر 100 هزار نفر است.
صحراییان با بیان اینکه بیماری ام اس یک بیماری مدرنیته محسوب می شود گفت: شیوع این بیماری در تهران و اصفهان بیشتر است.
وی گفت: دو و نیم میلیون نفر در جهان مبتلا به ام. اس هستند که 70 هزار نفرشان در ایران زندگی می کنند و از این تعداد 22 هزار بیمار در تهران به سر می برند.
صحرائیان اضافه کرد: از آنجا که بیماری ام.اس در جوانان ( از سنین 20 تا 40 سال ) آغاز می شود و این بیماری مزمن به گونه ای که درمان ناپذیر است اما علائم آن روز به روز قابل کنترل تر از گذشته شده است، بیماری ویژه ای در جهان محسوب می شود .
وی اضافه کرد: تاثیر این بیماری بر دیگر بخش های زندگی بیماران همچون اشتغال و ازدواج نیز از دیگر علل توجه ویژه جهانی به این بیماری است.

 

پیگیری پوشش بیمه برای خدمات روانشناسی

دبیر شورای نظام روانشناسی و مشاوره از پیگیری این سازمان برای پوشش بیمه ای خدمات روانشناسی خبر داد.
دکتر امین رفیعی پور در نشست خبری روز جهانی ام اس گفت: بیمه خدمات سرپایی روانشناسی در حال به نتیجه رسیدن است.
وی افزود: بیمه برای ارائه خدمات روانشناسی در شرایطی که بیمار بستری است به سبب پاره ای موانع در تدوین قانون با مشکل مواجه است اما امیدواریم به زودی با قول های مساعد ارائه خدمات روانشناسی به بیماران بستری از جمله بیماران ام اس زیر پوشش بیمه قرار گیرد.
این متخصص روانشناسی سلامت گفت: از آنجا که بیماری های غیر واگیر جایگزین بیماری های واگیردار در جهان شده اند سازمان جهانی بهداشت، سلامت را در چند گزینه ( زیستی، روانی، اجتماعی و حتی معنوی) تعریف کرده است.
وی افزود: در رشته روانشناسی سلامت توجه به سازگاری، مداخله و پیشگیری از بروز آسیب های روانی مزمن بر اثر بیماری ها از جمله ام اس می شود.
رفیعی پور با اشاره به اینکه سازمان نظام روانشناسی از 15 سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده است گفت: باید برای ارائه خدمات مناسب به بیماران ام اس از جمله مشاوره های روانشناسی همکاری های مشترکی در قالب کارگروه های تخصصی صورت گیرد.

 

سالانه 5 هزار نفر در کشور به ام اس مبتلا می شوند

نایب رئیس انجمن ام اس کشور از ابتلای سالانه 5 هزار نفر به این بیماری خبر داد.
محمدعلی صحرائیان در نشست خبری روز جهانی ام اس گفت : زنان 4 برابر مردان به این بیماری مبتلا می شوند.
وی افزود: 90 درصد داروهای ساخت داخل و 70 درصد داروهای خارجی زیر پوشش بیمه قرار دارند هر چند تعدادی از داروهای جدید برای این بیماران در مسیر اداری برای پوشش بیمه ای قرار گرفته اند.
مدیرعامل انجمن ام اس ایران نیز گفت: جمعه 24 خرداد مراسم روز جهانی ام اس در تهران برگزار می شود.
عبدالحسین هوشمند افزود: روز جهانی ام اس چهارشنبه آخر ماه می است و به سبب تقارن آن با ماه مبارک رمضان ، امسال 24 خرداد در تهران برگزار می شود.
وی گفت: شعار امسال روز جهانی ام اس "با هم ام اس را شکست می دهیم" است.
هوشمند افزود: ارائه خدمات روانشناسی و برخی دیگر از خدمات همچون سالن های ورزشی زیر نظر وزارت ورزش و جوانان در روزهای 23 و 24 خرداد 98 به بیماران ام اس خدمات رایگان ارائه خواهند داد.
وی گفت: سه محور اصلی مراسم روز جهانی ام اس اطلاع رسانی و آگاهی عمومی برای تمام گروه ها از جمله خانواده بیماران همچنین تسهیل در ارائه خدمات درمانی و توانمند سازی به بیماران و توجه به تغییر سبک زندگی به منظور کنترل بیماری است.


( ۱ )

نظر شما :