ام اس چیست؟(۳۰)

ام اس چیست؟(۳۰)

۲۶ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۹:۴۹ کد : ۴۰۷ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۳۱۴
ام اس چیست؟(۳۰)

ام اس چیست؟ (30)

ام اس چیست تشخیص ام اس (3)

 

   در مجموعه ام اس چیست و فصل تشخیص آن،دردو هفته گذشته، ام آر آی و امتحان مایع مغزی-نخاعی موضوعات مورد بحث ما بود. در همین فصل، امروز می خواهیم در خصوص راه تشخیص دیگر به نام "پتانسیل های برانگیخته" گفتگو کنیم.

مقدمه                                                                            

   آزمون های معروف به "پتانسیل های برانگیخته" فعالیت الکتریکی مغز را در پاسخ به تحریک راههای حسی خاص، اندازه گیری می کنند. این آزمون ها قادرند آهسته شدن انتقال پیام های عصبی را (که در نتیجه آسیب این راهها ایجاد شده است) تشخیص دهند حتی در شرایطی که این آسیب آنقدر خفیف بوده که در فرد علامتی ایجاد نکرده باشد و در معاینه هم قابل تشخیص نبوده باشد. بنابراین در مواردی که تشخیص بیماری ام اس از نظر پزشک قطعی نباشد، استفاده از این تست ها می تواند کمک کننده باشد.

   همانند سایر روش های تشخیصی و همانگونه که در جلسات قبل گفتیم، این آزمون ها هم برای ام اس اختصاصی نیستند و سایر بیماریها می توانند نتایج این تست ها را تغییر دهند و اصولاً کاربرد آنها در بیماری ام اس بسیار محدود شده است.

 

بیماریهای دیگری که ممکن است با ام اس اشتباه شوند

   بیماریهای دیگری در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) هستند که ضایعاتی مشابه ام اس ایجاد میکنند و در نتیجه ممکن است با آن اشتباه شوند و یا تشخیص آن را مشکل کنند. در این گروه بیماریهای ویروسی، مسمومیت با برخی مواد سمی، کمبود شدید ویتامینD، بیماریهای خودایمن بادرگیری عروق و برخی بیماریهای ارثی نادر قرار دارند.

برخی بیماری های آسیب زننده به غلاف میلین گذرا هستند و خود به خود بهبود می یابند و برعکس برخی پیشرونده هستند. معاینات و بررسی های دقیق و مکرر ممکن است برای قطعی کردن تشخیص ضرورت پیدا کنند.

در اینجا به پایان فصل تشخیص می رسیم. اکنون می خواهیم مختصری درخصوص درمان بیماری صحبت کنیم و در هفته های آینده با جزئیات بیشتری به آن بپردازیم.

 

درمان ام اس

   درحال حاضر بیماری ام اس علاج قطعی ندارد اما روش های درمانی متفاوتی وجود دارد که قادرند سیر بیماری را کند کنند، حملات بیماری را درمان نمایند، علائم بیماری را کنترل کنند و در مجموع عملکرد فرد را بهبود بخشند.

از آنجا که در جریان بیماری ام اس ممکن است مشکلات گوناگونی روی دهد که هریک در حیطه تخصصی گروهی خاص از متخصصین می گنجد، درواقع مدیریت ام اس یک مدیریت چندجانبه و اصطلاحاً "کار تیمی" است و هر عضوی از این تیم به روش خود گوشه ای از مشکل فرد مبتلا را مدیریت می کند. در برخی مراکز دنیا همه اعضاء تیم مذکور در یک مرکز حضور دارند و فرد مبتلا به ام اس با مراجعه به همان مرکز می تواند با هریک از آنها مشکل خود را درمیان بگذارد اما تعداد چنین مراکزی در دنیا زیاد نیست و در اغلب موارد پزشک معالج فرد را به سایر تخصص ها در مکانی متفاوت ارجاع میدهد. در چنین تیمی، رهبر متخصص بیماری های مغز و اعصاب است و اوست که بیماری را تشخیص می دهد، استراتژی درمان را انتخاب    می کند و بین اعضاء مختلف تیم هماهنگی برقرار می نماید.

برای ادامه مطلب، هفته آینده هم با ما باشید.

 

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


( ۳ )

نظر شما :