ام اس چیست؟(۱۹)

ام اس چیست؟(۱۹)

۱۲ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۸ کد : ۲۷۲ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۳۱۱
ام اس چیست؟(۱۹)

ام اس چیست ؟ (19)

ام اس چیست علائم ام اس علائم کمتر شایع سردرد و کاهش شنوایی

 

  1. سردرد :

   اگرچه سردرد علامت شایعی در بیماری ام اس نیست، برخی گزارشات حاکی از شیوع بالاتر سردرد در مبتلایان به ام اس هستند.

   برای مثال یک تحقیق نشان داد که شیوع سردرد میگرنی در بین مبتلایان به ام اس بیش از دوبرابر افراد غیر مبتلاست. تحقیق دیگری نشان داده است که در گروه مورد مطالعه، یک سوم افرادی که مبتلا به ام اس شده بودند قبلاً از سردرد میگرنی رنج می بردند. مطالعه دیگری نشان داد که 20 % مبتلایان به ام اس سابقه فامیلی سردردهای میگرنی را داشته اند. سردردهای میگرنی حتی به عنوان اولین علامت بیماری ام اس نیز گزارش شده اند.

   علاوه بر سردردهای میگرنی، احتمالاً سردردهای نوع تنشی نیز در بیماری ام اس شایع هستند چراکه این نوع سردردها اغلب ناشی از اختلالات روانپزشکی مانند اضطراب و افسردگی هستند که این هردو در بیماری ام اس شایعتر از جمعیت معمولی جامعه هستند.

   از آنجاکه سردرد علل بسیار فراوانی دارد، لازم است شما بیننده عزیز سایت ما در صورتیکه به سردرد مبتلا هستید با پزشک خود درمیان بگذارید تا در اولین زمان ممکن نوع و علت آن مشخص و اقدامات درمانی لازم انجام شود.

 

  1. کاهش شنوایی :

   افت شنوایی علامتی ناشایع در ام اس است. حدودا 6 % مبتلایان به ام اس از افت شنوایی رنج می برند. علت افت شنوایی در ام اس البته می تواند به ام اس مربوط نباشد ( مثلاً مشکل استخوانچه های گوش، آسیب پرده گوش و یا پیرگوشی ) ولی در ضمن ممکن است درنتیجه ایجاد پلاک های ام اس (ضایعات ام اس) در ساقه مغز ایجاد شود. (ساقه مغز قسمت بسیار مهمی از مغز است که به عمل شنوایی، بینایی، تعادلی، حسی و حرکتی کمک می کند) همچنین افت شنوایی می تواند در جریان حمله بیماری ام اس روی دهد.

  • در موارد نادری افت شنوایی به عنوان اولین علامت بیماری ام اس گزارش شده است.
  • کری کامل به علت بیماری ام اس، بسیار اتفاق نادری است و بیشتر حمله های حاد کاهش شنوایی بهبود می یابند.      با وجود این که کاهش شنوایی علامت شایعی در ام اس نیست اما به نظر می رسد شیوع "کری عصبی" _ به معنی افت شنوایی به دلیل آسیب عصب شنوایی _ در بیماری ام اس شایع تر از سایر افراد جامعه باشد.

   به نظر می رسد نقایص شنوایی به دلیل ام اس ناشی از التهاب و یا اسکار به جا مانده از التهاب قبلی، در اطراف عصب شنوایی در محل ورودش به ساقه مغز می باشد. علاوه بر این وجود ضایعات ام اس (پلاک) در هر نقطه از مسیر شنوایی در مغز نیز ممکن است سبب کاهش شنوایی بشود.

   از آنجا که نقایص شنوایی پایدار نسبتاً در بیماری ام اس نادر هستند، دوستان مبتلا به ام اس که فکر می کنند شنوایی شان کاهش یافته حتما قبل از آن که آن را به ام اس نسبت دهند، لازم است به همکاران متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا سایر علل بررسی و درمان شوند.

 

 

موفق باشید

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


( ۱ )

نظر شما :