داروی اکرلی زومب

داروی اکرلی زومب

۲۱ آذر ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۷ کد : ۲۶۱ اطلاعیه های مهم
تعداد بازدید:۶۴۳
داروی اکرلی زومب

ام اس یک بیماری التهابی است که در آن غلاف میلین و رشته های عصبی در سلول های عصبی مغز و نخاع آسیب می بینند. این آسیب دیدگی می تواند در توانایی بخش هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند اختلال ایجاد کند و باعث به وجود آمدن علائم و نشانه های زیاد جسمی شود.

ام اس به چند شکل ظاهر می شود و علائم جدید آن یا به صورت حملات عود کننده و یا به شکل آهسته و تدریجی بروز می کنند. ممکن است در بین حملات عود، نشانه های بیماری به کلی از بین برود و یا درجاتی از آن باقی بماند. اگرچه علت بیماری مشخص نیست اما مکانیزم اصلی آن آسیب به غلاف میلین و رشته های عصبی توسط سیستم ایمنی بدن می باشد.

فرم های متفاوت این بیماری شامل نوع عودکننده و بهبود یابنده، نوع پیشرونده ثانویه و پیشرونده اولیه می باشد.

علیرغم وجود داروهای فراوان برای فرم عودکننده بهبودیابنده (RRMS) ولی تا کنون درمانی برای نوع پیشرونده اولیه ام اس (PPMS) وجود نداشته و داروی اکرلی زومب اولین و تنها دارویی است که تأییدیه استفاده در فرم پیشرونده اولیه ام اس (PPMS) را دریافت کرده است.

این دارو از دسته داروهای مونوکلونال آنتی بادی است که در سطح گروهی از سلول های ایمنی به نام لنفوسیت های Bبرای اعمال اثر خود به مولکولی به نام CD20 وصل می شود و سبب می شود که این گروه سلولی در جریان خون کاهش یابند. نتیجه این کاهش تولید کمتر آنتی بادی علیه سیستم عصبی (در بیماری ام اس) است و از این طریق دارو نقش درمانی خود را در این بیماری اعمال می کند و مانع تخریب آن می گردد.

داروی اکرلی زومب به صورت وریدی هر 6ماه یکبار تزریق می شود. mg300 (یک ویال دارو) در روز اول و متعاقبا 14 روز بعد mg300 دیگر تزریق شده و تزریق های بعدی آن به طور همزمان mg600 (2ویال) هر 6ماه یکبار تکرار می شود.

داروی اکرلی زومب در بیماران نوع عود کننده و نوع پیشرونده اولیه در سه مطالعه OPERA I & II و ORATORIO مورد مطالعه قرار گرفته است و بر اساس نتایج این مطالعات، این دارو توانسته تأییدیه FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) و تأییدیه EMA (سازمان دارویی اروپا) را دریافت نماید.

درمطالعات انجام شده بر روی مبتلایان به نوع عودکننده (مطالعهOPERA I & II ) اکرلی زومب برتری خود را در مقابل اینترفرون بتا نشان داده است. این دارو به طور قابل توجهی تعداد حملات بیماری را در یکسال کاهش داده و سبب حفظ توانمندی فرد و کاهش روند پیشروی بیماری شده است. همچنین این دارو تعداد ضایعات مغزی مبتلایان را تقریباً بطور کامل از بین برده است.

بعد از 5 سال بررسی مبتلایان در طی مطالعات، مشخص شده است که درمان هرچه زودتر با داروی اکرلی زومب، سبب کاهش سریعتر در روند پیشرفت و افزایش توانمندی فرد در مقایسه با افرادی که در ابتدا اینترفرون دریافت کرده اند، شده است.

این دارو در بیماران نوع پیشرونده اولیه طبق مطالعه ORATORIO، باعث کاهش پیشرفت بیماری و افزایش سرعت راه رفتن و کاهش ضایعات مغزی شده است.

در طی مطالعات 5 ساله با این دارو در بیماران نوع پیشرونده اولیه مشخص شده که درمان سریع تر با این دارو باعث کاهش پیشرفت بیماری و افزایش توانمندی فرد، خصوصاً افزایش توانمندی در اندام های فوقانی بیمار شده است.

ایمنی این دارو با داروی اینترفرون بتا قابل مقایسه بوده و ایمنی کاملاً مطلوبی را هم در نوع عودکننده و هم در نوع پیشرونده نشان داده است.

این دارو در حال حاضر در 68 کشور دنیا مورد تأیید قرار گرفته و بیش از 70هزار فرد مبتلا تحت درمان با آن در سراسر جهان قرار گرفته اند.

اکرلی زومب هم اکنون وارد فهرست دارویی ایران شده و مراحل ثبت خود را سپری می کند.


( ۴ )

نظر شما :