ام اس چیست؟(۱۱)

ام اس چیست؟(۱۱)

۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۳ کد : ۲۳۲ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۸۸۰
ام اس چیست؟(۱۱)

ام اس چیست ؟ (11)

ام اس چیست؟ _ علائم ام اس _ علائم شایع تر _ اشکالات بینایی و سرگیجه

 

الف) اشکالات بینایی

   در ادامه مبحث ام اس چیست امروز به مشکلات بینایی می پردازیم که مشکل بسیار شایعی است و اولین علامت برای خیلی از دوستان مبتلا به ام اس می باشد. مشکلات بینایی به سه فرم مختلف ممکن است تظاهر پیدا کنند.

 1) تاری دید بدون یا با درد چشم 2) دو بینی 3) اشکال در فیکس کردن و پرش های چشم.

1)تاری دید با یا بدون درد در کره چشم : این علامت یا در نتیجه التهاب عصب بینایی ایجاد می شود و یا در اثر ایجاد ضایعات ام اس در راههای بینایی در مغز . مشکل دید از این نوع میتواند به فرم خاکستری شدن دید (اختلال در دید رنگ) و یا ایجاد یک لکه سیاه در میدان بینایی تظاهر کند.

   التهاب عصب بینایی تقریبا همیشه بهبود می یابد اما درمان با کورتون میتواند بهبودی را تسریع و تکمیل نماید.

2)دوبینی : این علامت زمانی ایجاد می شود که عضلات چشم نمی توانند بصورت هماهنگ با یکدیگر کار کنند و در نتیجه به جای یک تصویر، دو تصویر به مغز ارسال و درک میشود. دو بینی در شرایط خستگی یا کار زیاد چشمی (مثلا مطالعه زیاد و یا کار زیاد با کامپیوتر) تشدید می شود و با استراحت بهبود می یابد. استراحت چشمی در طول کار می تواند به رفع این عارضه کمک نماید.

   این مشکل در نتیجه ایجاد ضایعات ام اس در راههای مربوط به هماهنگی عضلات چشمی روی میدهد و در بسیاری موارد خود به خود یا با درمان بهبود می یابد.

3)پرش کره چشم (نیستاگموس) : این مشکل در نتیجه ایجاد ضایعات ام اس در راههای مربوط به سیستم تعادلی و یا سیستم اصلاحی چشم بوجود می آید. گاها فقط در زمانی روی میدهد که فرد به یک سمت نگاه میکند و اختلال زیادی در اعمال روزانه ایجاد نمیکند. گاهی هم ممکن است آنقدر شدید شود که بینایی را مختل کند. این عارضه هم می تواند با یا بدون درمان بهبود یابد و یا نیاز به ابزار کمکی چشم پزشکی داشته باشد.

ب)سرگیجه

یکی دیگر از علائم مورد بحث امروز ما سرگیجه است که به اشکال متفاوتی میتواند بیان شود. انواع مختلف بیان این حس عبارتند از سیاهی رفتن چشم، ضعف و بی حالی و یا احساس چرخیدن محیط یا خود فرد، احساس کج شدن محیط اطراف و...  احساس سرگیجه میتواند همراه با علائم دیگر مثل اشکال تعادل، تهوع و استفراغ نیز باشد. گاها هم در واقع فرد مشکل تعادل در زمان راه رفتن دارد که آن را به شکل سرگیجه بیان می کند. این علامت علل زیادی دارد که لازم است ابتدا توسط پزشک نوع و علت دقیق آن مشخص تا درمان صحیحی برای آن انتخاب شود.

 

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران

 


( ۳ )

نظر شما :