ام اس چیست؟(۹)

ام اس چیست؟(۹)

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۲۲ کد : ۲۲۱ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۱۶۴۳
ام اس چیست؟(۹)

MS چیست؟ (9)

علائم بیماری ام اس علائم شایع تر احساس کرخی

احساس کرخی

   امروز در بسته "ام اس چیست" می خواهیم در مورد دو علامت دیگر از علائم شایع ام اس یعنی احساس کرخی ومشکلات راه رفتن صحبت کنیم. احساس کرخی یا همان حسی که اصطلاحاً موقع "خواب رفتن" اندام هایمان تجربه می کنیم، از علائم شایع بیماری ام اس است که می تواند در هر قسمتی از بدن مثلا صورت، تنه و اندام ها احساس شود و در خیلی از موارد اولین علامت بیماری ام اس است. این حس ناخوشایند ممکن است خفیف باشد و یا برعکس آنقدر شدید باشد که مزاحم استفاده از آن اندام شود. مثلا اگر فردی در پاها احساس شدید کرخی داشته باشد ممکن است در راه رفتن مشکل پیدا کند و یا اگر در دست ها چنین حسی را تجربه کند، در عمل نوشتن، لباس پوشیدن و یا نگه داشتن اشیا با دست با مشکل روبرو شود.

   مبتلایان به ام اس که کرخی شدیدی را در صورت خود احساس می کنند لازم است مراقب جویدن و خوردن خود باشند چرا که ممکن است داخل دهان و یا زبان خود را گاز بگیرند. در سایر قسمت های بدن هم این اختلال ممکن است سبب عدم احساس اشیا داغ و در نتیجه منجر به سوختگی پوست شود. در حال حاضر دارویی برای بهبود احساس کرخی وجود ندارد اما خوشبختانه در اغلب موارد خفیف است و خود به خود بهبود می یابد. در موارد خیلی شدید و مزاحم، پزشک شما ممکن است از یک دوره کورتیکواستروئید کمک بگیرد.

مشکلات راه رفتن

   مشکلات راه رفتن یکی از مشکلات شایع در بیماری ام اس محسوب می شود. این مشکلات به عوامل مختلفی مربوط می شود.

  • سفتی پاها: سفتی عضلات یا اصطلاحاًspasticity می تواند در راه رفتن ایجاد مزاحمت کند. تمرینات کششی و ضد سفتی پاها و نیز داروهای شل کننده عضلانی مانند بکلوفن و تیزانیدین می توانند در رفع این مشکل موثر باشند. (صد البته با نظر پزشک معالج و همکاران فیزیوتراپیست).
  • اشکالات تعادلی: اشکالات تعادلی سبب مختل شدن تعادل فرد در زمان راه رفتن می شوند. اگر این اختلال شدید باشد نیاز به مداخلات درمانی (تمرینات تعادلی که توسط فیزیوتراپیست و کاردرمانگر تجویز می شود) و یا در صورت لزوم استفاده از وسایل کمک حرکتی دارد تا امنیت شخص را در زمان راه رفتن تأمین کند.
  • مشکلات حسی: همانگونه که در ابتدای این مطلب عنوان کردیم گاها احساس کرخی آنقدر شدید و مزاحم می شود که فرد قادر نیست کف زمین را احساس کند و یا اینکه محل پاهای خود را درفضا پیدا کند و این مسئله راه رفتن را با دشواری روبرو می کند.
  • خستگی: تحت عنوان ام اس چیست؟(8) در خصوص خستگی مفصّل صحبت کردیم. خستگی اگر شدید باشد می تواند راه رفتن فرد را محدود کند.
  • ضعف: ضعف عضلات پاها نیز دلیل دیگری برای مشکلات راه رفتن است. ولی خوشبختانه تا حد زیادی می تواند با تمرینات فیزیوتراپی و یا استفاده از وسایل کمکی جبران شود.

   از آنجا که مشکلات راه رفتن ممکن است سبب سقوط افراد شود بنابراین ضروری است که دوستان مبتلا به ام اس، مسئله را جدی بگیرند و از تمام روش های موجود برای رفع این مشکل استفاده کنند (مثلا داروها، فیزیوتراپی و . . . ) .

  • درمان و مدیریت مشکلات راه رفتن

   اغلب موارد مشکلات راه رفتن با انجام تمرینات و روشهای فیزیوتراپی، استفاده از وسیله کمکی مناسب (عصا و ... )، مصرف داروهای مربوطه برای رفع سفتی عضلانی و افزایش سرعت راه رفتن (مانند فامپریدین با نام ایرانی  Dalfyra و famzira) تا حدود زیادی بهبود می یابند.

یادتان باشد

  • استفاده از وسایل کمکی مانند عصا، واکر و . . . به اعتبار شما لطمه نمی زند و از محبوبیت شما کم نمی کند از طرف دیگر باعث می شود امنیت بیشتری در راه رفتن داشته باشید و در نتیجه احتمال افتادن و سقوط را کاهش می دهد. خستگی شما را در زمان راه رفتن و دردهای کمر و زانو را کاهش می دهد و علاوه بر اینها، استقلال شما را در انجام کارهای شخصی و یا حتی امور منزل یا شغلی تأمین می کند.
  • حتی الامکان روی زمین های ناهموار و خیس راه نروید.
  • منزل خود را ایمن کنید بخصوص کف آشپزخانه و حمام را با پوشش مناسب مفروش کنید.
  • اضافه وزن خود را اصلاح کنید چرا که اضافه وزن دردها و خستگی شما را افزایش می دهد و مانع فعالیت فیزیکی لازم می شود.

موفق باشید

 

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


( ۲ )

نظر شما :